NJUNUŠEVTTOHASAT: Dá leat Lulli-Norgga válgabire njunuševttohasat Heidi P. Greiner Haaker, Jørn Are Gaski, Monica Dervo-Lehn, Kjellrun Wilhelmsen, Ann-Elise Finbog, Tor Gunnar Nystad ja Rita Leinan. Govas váilot Heidi Rognli ja Rune Solmyr. Govvamontáša

Dohkke­huvvon listtut ja bello­dagat Lulli-Norgga válga­biirres

Dán áššis gávnnat buot listtuid ja bellodagaid mat leat dieđihuvvon 2017 sámediggeválggaide Lulli-Norgga válgabiirres.

11:51 Suoidnemánu 03. beaivi 2017
Ođastuvvon: 04.07.2017 - 11:37

Lulli-Norgga válgabiirres leat čuovvovaš listtut ja bellodagat dieđihan 2017 sámediggeválggaide:

 

Šiella:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Heidi P. Greiner Haaker

1965

Sørum

Beaivválaš jođiheaddji

2

Tor Morten Kemi Solumsmoen

1973

Solumsmoen

Boanda

3

Susanne Marjavara Pedersen

1997

Årnes

Oahpahalli

4

Marita Valkeinen

1986

Bø i Telemark

Kulturbargi

5

Nils-Ove Hansen

1977

Oslo

Industriijamekanihkkár

6

Monica Boine

1972

Lillehammer

Ealáhusdoalli

7

Pål Martin Greiner Haaker

1987

Sørum

Girdibargi

8

Irene Kaino

1972

Stokke

Teamjođiheaddji

9

Benjamin Mcallister

1996

Sola

Dárju

10

Beate Kolpus Streitlien

1969

Korkstadelva

Kundddarbálvaleaddji

11

Mathis Nils Eira

1980

Hauglandshella

Huksenteknihkkár

 

Bargiidbellodat:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Jørn Are Gaski

1966

Bergen

Jurista

2

Astrid  Kalvemo

1951

Bærum

Prošeaktajođiheaddji

3

Nikolai Bjørn Akselvoll

1998

Oslo

Studeanta

4

Ellen Inga Sara Teig

1960

Slitu

Kunddarráđđehaddi

5

Hans Kristian Amundsen

1959

Oslo

Čállingottejođiheaddji

6

Ruth Rasmussen

1948

Oslo

Penšunista

7

Tommy Rognmo

1956

Oslo

Penšunista

8

Ann Solveig Eriksen

1978

Lier

Gárrenmirkokonsuleanta

9

Mikkel Gaup

1951

Hvittingfoss

Fágabargi

10

Bente Rajala Granerud

1974

Maura

Kursajođiheaddji

11

Per Gunnar Olsen

1950

Oslo

Penšunista

 

Ovddádusbellodat:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Monica Dervo-Lehn

1983

Ski

 

2

Børge Freddy Sandnes

1970

Giske

 

3

Ellen Eriksen

1972

Tønsberg

 

4

Glenn Simon Nerdal

1985

Skedsmo

 

5

Guro Haremo Andreassen

1997

Gjøvik

 

6

Sturle Skeidsvoll

1962

Lindås

 

7

Jan Stensvold

1962

Svelvik

 

8

Anne Marie Fiksdal

1969

Vestnes

 

9

Stian Andresen

1974

Nes

 

10

Terje  Joramo

1954

Moss

 

 

Nordkalottfolket:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Kjellrun Wilhelmsen

1967

Drammen

Seniorráđđeaddi

2

Klemet Mikkel Buljo

1973

Jessheim

Adjunkta

3

Britt Irene Salamonsen

1967

Nordagutu

Márkanovddasvástideaddji

4

Ståle Nilsen

1972

Oslo

Ásodatkonsuleanta

5

Laila Maria Larsson

1965

Kristiansand

Oahpaheaddji

6

Jan Daleng

1948

Røyken

Siviilainšenevra

7

Beate  Wilhelmsen

1958

Oslo

Ráđđeaddi

8

Trygve Beddari

1969

Oslo

Kulturbargi

9

Marit Melå Kollek

1963

Vanse

AÁF jođiheaddji

10

Bente Karin Samuelsen

1961

Fredrikstad

Eaktodáhtolašbargi

11

Oddvar Kaaby

1963

Sandvika

Hoavdaarkiteakta

12

Cille Dahl

1971

Drammen

Dulka

 

Sámeálbmot Bellodat:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Ann-Elise Finbog

1953

 

Ealáhusdoalli

2

Inga Anna Helene Fossli

1985

 

Gávpebargi

3

Per Heimly

1972

 

Govvejeaddji

4

Mikkel Gaup

1968

 

Neavttár

5

Tatjana Kolpus

1984

 

Vuosttaškonsuleanta

6

Eirik Myrhaug

1943

 

Noaidi

7

Birgit  Somby

1955

 

Beaivválaš jođiheaddji

8

Jens  Bakkejord

1955

 

Mášiidnabargi

9

Gerd  Fleischer

1942

 

Organisašuvdnajođiheaddji

10

Kato  Johansen

1947

 

Siviilaarktiteakta

11

Ragnhild  Somby

1952

 

Konsuleanta

12

Birger  Nymo

1950

 

Ráđđeaddi

 

Norgga Sámiid Riikkasearvi:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Tor Gunnar Nystad

1967

Oslo

Birasterapevta

2

Aili Guttorm

1991

Moss

Inšenevra

3

Piera Heaika Muotka

1992

Oslo

Studeanta

4

Mona Tornensis Hornæs

1972

Bergen

Jortamovra

5

Jon Isak Lyngman Gælok

1987

Bergen

Studeanta

6

Laila Coldevin

1967

Sørum

Rehketdoallokonsuleanta

7

Leif Arnold Halonen

1944

Sandnes

Penšunista

8

Aili Kalvemo

1981

Oslo

Siviilainšenevra

9

Gisle Stenersen

1967

Asker

Buvttadeaddji

10

Irene Kvitfjell

1962

Lillehammer

Oahpaheaddji

11

Lars-Jonas Westerfjell

1985

Eidsvoll

Šiehtadallanjođiheaddji

12

Kirsti Guvsám

1979

Kristiansund

Báhtareaddjikonsuleanta

 

Olgeš:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Rita Leinan

1960

Haugesund

Kantuvrajođiheaddji

2

Knut H. Arnesen

1962

Tønsberg

Prošeaktajođiheaddji

3

Ann Kristin Bueng

1977

Harøy

Oahpaheaddji

4

Andine Knudtson

1994

Nittedal

Studeanta

5

Aili Kirste Strømeng

1994

Bergen

Studeanta

6

Asgeir Heimly

1956

Gulen

NAV jođiheaddji

7

Pål Hansen

1952

Hvaler

Penšunista

8

Svein Arne Gaup

1964

Flateby

Seniorinšenevra

9

Hege Lilleheil Horsberg

1975

Oslo

Márkanhoavda

10

Beathe Lille

1967

Vinterbro

Oahpaheaddji

 

Guovddášbellodat:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Heidi Rognli

1964

Oslo

Dearvvašvuođafágabargi

2

Solbjørg Kurrak

1963

Løvenstad

Studeanta

3

Kurt R. Ollila

1959

Råde

Inšenevra

4

Monica Tjønna

1973

Tysse

Bátnedoavttirassisteanta

5

Morten Edvardsen

1982

Oslo

Politihkalaš ráđđeaddi

6

Nils Johan K. Buljo

1970

Spydeberg

Poastavuoddji

7

Sunnøve Pernille Tepsel

1983

Svarstad

Mánáidgárdeassisteanta

8

Isak Nils Nilsen Siri

1960

Oslo

Viessohoiddár

9

Nils Aslak Nilsen Somby

1969

Dal

Logistihkkabargi

10

Gunnar Pedersen

1946

Bærum

Penšunista

 

Árja:

Kandidáhttanummar

Namma

Riegádan

Orrunbáiki

Ámmát

1

Rune Solmyr

1970

Fredrikstad

Ambulánsabargi

2

Mari Helander

1964

Oslo

Mánáidgárdejođiheaddji

3

Rune Pettersen

1971

Ullenssaker

Girdibargi

4

Ann-Kristine Balto

1975

Ås

Lektor

5

Audun Lona

1957

Oslo

Ealáhusdoalli

6

Kjellaug Oline Mudenia

1977

Vegårshei

Viessogálvusnihkkár

7

Astrid Ingebjørg Swart

1973

Øvre Eiker

Noaidi

8

Amund Biti-Johansen

1975

Kongsberg

Ovdanahttáininšenevra

9

Trude Jeanette Karlsen

1994

Fjell

Nuoraidbargi

10

Bjørn Arild Bysheim

1979

Lindås

Siviilainšenevra

11

Thomas Hansen Normann

1979

Ullensaker

Persovnnalaš hárjeheaddji

12

Linn Bergly

1982

Ringerike

Dálueamit

 

 

 

 

 

 

På forsiden nå

Anita Bjørnback čuovui girdi ikte Leavnnja girdišiljus Romssa girdišilljui. Dalle ii diehtán man son lei vajálduhttán veskui ja maid oaččui meattá sihkarvuođabearráigeahču Leavnnja girdišiljus.

Almmuhuvvon odne, dii. 15:32 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Robert (fargga 6) lea okta dain ollu mánáin geat dáid beivviid leat viehkan ja čoaggán ruđa Afrihká mánáide.

Almmuhuvvon odne, dii. 14:31 Golggotmánu 18. beaivi 2017

TV2 lohpida geavahit 250 miljovnna ruvnno jahkái ođđasiidda, ja 50 miljovnna ruvnno jahkái dárogiel drámái, muitaluvvo kanála ođđa TV-šiehtadeami ohcamušas. Prográmmaid sámi álbmogii ja gielalaš dahje etnalaš unnitlohkoálbmogiidda eai áiggo ráhkadit.

Almmuhuvvon odne, dii. 14:49 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Geavaheddjiidráđđi lea iskan ja maŋŋálastán doavtterkantuvrraid riikkas. Finnmárku lea heajumus fylkkaid iskosis, muhto Deanu doavtterguovddáš lea oktanuppelogát sajis buot Norgga gielddain iskosis. Dainna lea sátnejođiheaddji duđavaš.

Almmuhuvvon odne, dii. 11:09 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Are Wiig bijai ođđa máilmmi olahusa maŋŋebárgga go borjjastii okto Lindesnesas Davvinjárgii. Riđđun ádjánii beare čieža jándora. Dál vuordá birra máilmmi borjjastus su.

Almmuhuvvon odne, dii. 14:43 Golggotmánu 18. beaivi 2017

5 nieidda ja 2 gándda leat ođđa Finnmárkku fylkkagieldda nuoraidlávdegottis.

Almmuhuvvon odne, dii. 14:45 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Dearvvašvuođaministtar Bent Høie oaivvilda ahte buot pasieanttat galget beassat várret diimmuid ja digaštallat dearvvašvuođaset fástadoaktáriin neahta bokte guovtti jagi siste.

Almmuhuvvon odne, dii. 11:10 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Báhčaveaji 5A/5C orohat gáibida dál ahte sin orohat okto galgá beassat guođohit guovllus man leat juogadan ránnjáorohagain.

Almmuhuvvon odne, dii. 13:56 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Sisabahkkemat leat čuohcan boazodollui áiggiid čađa, ja dál ballet Basevuovddi orohagas el-fápmolinjá gáržžidit guohtoneatnamiid vel eambbo. Dát váikkuha boazodoalu nuoraid boahtteáigái, váruha advokáhta.

Almmuhuvvon odne, dii. 07:00 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Romssa fylkasuohkan lea hábmemin guovllu boazo­doalloplána ja dan oktavuođas ohcá fitnodaga mii galgá guorahallat sisabahkkemiid mat váikkuhit boazodollui.

Almmuhuvvon odne, dii. 13:17 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Dás oainnát mo sámediggeráđđi lea defineren ja juohkán politihkalaš ovddasvástádussurggiid gaskaneaset.

Almmuhuvvon odne, dii. 13:02 Golggotmánu 18. beaivi 2017

Lea badjel mánu áigi go politiijat burge ovtta dálu Sis-Finnmárkkus, ja duoguštedje goallosjorri dievva biergguid, maid jáhkket leamen sarvva biergun. Liikká eai vuos atte dieđuid eambbo ášši birra, muhto Ávviris leat dieđut ášši birra.

Almmuhuvvon ikte, dii. 14:35 Golggotmánu 17. beaivi 2017

SKAM-beakkálmas Ulrikke Falch bealušta sin geat leat loavkašuvvan dainna go Norgga ruhtadanministtar lei coggan indiána-lágan gárvvuid. Keskitalo lea giitevaš go beakkálmasat váldet su beali áššis.

Almmuhuvvon ikte, dii. 09:59 Golggotmánu 17. beaivi 2017